Profesjonalne szkolenie operatora drona


Do uczestnictwa w zawodach dronów nie potrzeba było żadnych uprawnień czy kursów, a przynajmniej tak mi się wydawało. Podczas gdy zawody dronów o niedużych osiągach i dość podstawowych konstrukcjach były otwarte dla wszystkich, bardziej zaawansowane maszyny i konkurencje wymagające dużych umiejętności były jednak zastrzeżone dla osób posiadających zaświadczenie o ukończonym kursie operatora drona.

Zaawansowane szkolenia operatorów dronów

szkolenia na dronyPrzez jakiś czas wystarczył mi udział w pokazach nie wymagających żadnych pozwoleń, ale im częściej rozmawiałem z kolegami zajmującymi się profesjonalnym wykorzystywaniem drona w pracy, czy też uczestniczących w wysokiej klasy zawodach, coraz bardziej nastawiałem się do myśli, iż zrobienie kursu ma same plusy. W końcu zdecydowałem się, zgłaszając się do firmy organizującej profesjonalne szkolenia na drony, przeznaczone dla wszystkich użytkowników, zarówno dla tych którzy mieli już jakieś doświadczenie w pilotowaniu drona, jak i dla całkowitych nowicjuszy. Tryb szkolenia był bardzo ciekawy, bo oprócz oczywistego doświadczenia i dużej wiedzy instruktorów, osoby bardziej zaawansowane często pomagały w demonstracjach, wykonując polecenia instruktorów, a jednocześnie ucząc się nowych technik pilotażu. Materiał obejmował obsługę każdego rodzaju drona, z właściwym dla niego sposobem pilotowania, ale również i wieloma opisowymi pokazami sytuacji awaryjnych, jakie mogą zdarzyć się podczas pokazów, i sposobami na ich uniknięcie. Ilość nowych informacji była tak duża, że nawet osoby które miały już wcześniej duże doświadczenie z dronami mogły się nauczyć wielu nowych rzeczy, a nowicjusze mogli dzięki temu szybko dogonić bardziej doświadczonych kursantów. Bardzo przydatna była część techniczna, na której przedstawiane były metody naprawy maszyn.

Ostatnia część kursu była najbardziej potrzebna, bo opisywała wszystkie zasady bezpieczeństwa na pokazach, obowiązujące każdego operatora pojazdu bezzałogowego, niezależnie od jego zastosowania na danej imprezie. Po tak ekstensywnym kursie, mogłem nie tylko bez trudu zapisać się na każde zawody dronów, ale również dostać się do profesjonalnej drużyny operatorów, gdyż kilka takich działało w okolicy i już kilkakrotnie byłem do nich zapraszany przez znajomych.