Porady dla osób zadłużonych 2


W każdym rokiem osób zadłużonych w Polsce przybywa. Wynika to w dużej mierze z tego, że początki zadłużenia są bardzo często niepozorne i tak naprawdę niepotrzebne, a z czasem kiedy skutki zadłużenia stają się bardziej odczuwalne wyjście z takiej sytuacji nie jest już łatwe. Poniżej przestawiamy kilka wskazówek, które mogą pomóc osobom borykającym się z długami. 

Porady prawne – dowiedz się jak w świetle prawa wygląda sytuacja

porady prawneW przypadku osób zadłużonych jednym z podstawowych rozwiązań z jakiego powinny one skorzystać jest konsultacja prawna. Spotkanie z prawnikiem ma na celu przeanalizowanie zawartych umów i sytuacji dłużnika oraz próbę opracowania wspólnego planu jak wyjść z obecnej sytuacji. Przy czym należy mieć na uwadze, że prawnik nie da nam złotej recepty na wszystkie problemy, a jedynie wskaże kierunki i artykuły prawne, które pomogą nam w rozwiązywaniu problemów finansowych. Porady prawne przydatne okazują się także w momencie podpisanie nowych umów z bankiem czy też składania różnych wniosków, wówczas za nim zdecydujemy się na podpisanie takiego pisma warto dać je do wglądu prawnikowi by mieć pewność, że w umowie nie ma żadnych niejasności i że jest ona dla dłużnika korzystna. Obecnie dostępne jest takie rozwiązanie jakim są porady prawne online. Rozwiązanie to jest bardzo wygodne dla potencjalnych klientów, ponieważ nie trzeba się udawać na spotkanie z prawnikiem w kancelarii. Spotkanie odbywa się za pośrednictwem komputera w dogodnym dla siebie czasie. Na portalu www.lex.pl można przeczytać, że takie porady online są zwykle także tańsze niż te tradycyjne, co dla osób zadłużonych jest kwestią dość istotna. Należy jeszcze nadmienić, że raz na jakiś czas miasta organizują bezpłatne szkolenia dla osób zadłużonych, w ramach których udzielane są porady prawne. Jest to rozwiązanie z którego osoby zadłużone jak najbardziej powinny korzystać.

Nakaz zapłaty – jak się odwołać?

porady prawneDużym problem dla osób zadłużonych jest nakaz do zapłaty, który zgodnie z prawem wydawany jest zarówno w sprawach cywilnych, gospodarczych jak i prawnych. Należy jednak wiedzieć, że w terminie dwóch tygodni od otrzymania takiego nakazu do zapłaty można się od niego odwołać. Sprzeciw wnosi się na piśmie bezpośrednio do sadu, lub też wysyłając go listem poleconym na adres sądu. Co ważne należy pamiętać o tym, że jeśli nakaz był na sądowym piśmie, to odwołanie od niego musi być w postaci odpowiedniego formularzu w inny wypadku może ono zostać nie wzięte pod uwagę. W odwołaniu do nakazu zapłaty musimy jasno określić czy nie zgadzamy się z całą treścią nakazu czy tylko z jego częścią oraz przedstawić argumenty, które mają świadczyć o tym, że nakaz zapłaty został wydany niesłusznie. Sprzeciw od nakazu zapłaty może złożyć każdy i jeśli został on przygotowany zgodnie z zasadami to automatycznie anuluje on konieczność uregulowania wskazanych w nakazie należności do czasu wyznaczenia nowej rozprawy sadowej. Odwołując się od nakazu zapłaty i przygotowując wniosek do sądu warto w tym względnie skorzystać z pomocy prawnika albo radcy prawnego.

Wsparcie finansowe dla zadłużonych

pożyczkaWedług portalu pozyczkaportal.pl osoby mające problemy finansowe bardzo często zmuszone są do poszukiwania dodatkowych środków. O kredyty dla osób mających niepewną sytuacje materialną nie jest łatwo, jednak obecnie coraz więcej banków jak i instytucji pozabankowych stara się wychodzić na przeciw potrzebom osób mających trudną sytuacje materialną. Można by tu wskazać takie rozwiązania jak oferowane przez banki pożyczki bez bik dla zadłużonych czy też kredyty pozabankowe dla zadłużonych. Wbrew temu co się powszechnie wydaje korzystanie z nowych pożyczek nie musi być gwoździem do trumny dla osób zadłużonych, jednak należy zaznaczyć, że nowe kredyty należy zaciągać tylko na konkretne, jasno sprecyzowane cele, która moją nam pomóc wyjść z długów. A po drugie przed podpisaniem takiej umowy należy dobrze sprawdzić jej warunki, co znowu sprowadza się do konsultacji prawnej.

Jak wyjść z zadłużenia – ogólne wskazówki

zadłużenieWyjście z długów wymaga od dłużnika zmiany sposobu myślenie i prowadzenia domowego budżetu. Żeby to osiągnąć  zwykle zaleca się osobie zadłużonej przygotowanie planu i skrupulatne go realizowanie. Co powinien taki plan zawierać? Wskazać można by tu ogólne punkty takie jak:

 • poinformowanie banku o swojej sytuacji finansowej,
 • rozwiązanie zmiany banku i warunków kredytu,
 • spłacenie choć części kredytu (nie można całkowicie tego zaniechać),
 • zaplanowanie i wprowadzenie oszczędności,
 • nie zaciąganie nieodpowiedzialnie nowych kredytów,
 • wzięcie odpowiedzialności za długi i przyznanie się do problemu.

Przy czym należy pamiętać, że plan musi być dostosowany do konkretnej sytuacji. Warto wziąć także pod uwagę, że bardzo często przy podejmowaniu próby wyjścia z zadłużenia pomocna okazuje się również pomoc psychologiczna.

Podsumowując

Zadłużenie w dzisiejszych czasach to naprawdę duży problem, który dotyka już blisko połowy polaków, należy jednak pamiętać, że by rozwiązać problem nie można pozostawać biernym. Wyjście z długów jest możliwe i to w każdej sytuacji należy jednak zacząć działać i podejmować dobre, choć często niełatwe decyzje. 


Dodaj komentarz

2 komentarzy do “Porady dla osób zadłużonych

 • Wiki

  W Polsce rośnie liczba osób zadłużonych. Z tego względu powstaje coraz więcej firm, które oferują pomoc osobom zadłużonym. Także są już darmowe porady prawne dla takich osób.

 • Rose

  Bardzo przydatny wpisy, wszystko opisane w krótki i rzeczowy sposób. Dzięki i pozdrawiam 😀