Materiały wykorzystywane w rekonstrukcji historycznej


Rekonstrukcja historyczna to interesujące, ale wymagające hobby. Osoby, które się nią zajmują, nieustannie zdobywają wiedzę w różnych dziedzinach: nie tylko historii jako takiej, ale też o życiu codziennym w dawnych czasach, rzemiośle, sztuce. Z konieczności zapoznają się z dawnymi technikami wyrobu odzieży czy rozmaitych przedmiotów codziennego użytku. Sam proces powstawania ubrań jest bardzo złożony, a wiedza o nim pozwala uniknąć faux pas związanego np. z noszeniem nieodpowiednich materiałów, co jest dość popularnym błędem.

Jakie tkaniny kupują rekonstruktorzy?

materiały tkaniny cenaRodzaj tkanin, jakie należy kupić do szycia strojów zależy od takich czynników jak rekonstruowany okres oraz pozycja społeczna odtwarzanej postaci. Przykładowo, osoby zainteresowane odtwarzaniem bogatszej części społeczeństwa we wczesnym średniowieczu, mają do dyspozycji większy zakres tkanin niż ci, którzy odtwarzają postacie biedniejsze. Materiały, w jakie te osoby zainwestują, to na przykład gęsto tkany cienki len, wysokiej jakości wełna w splocie skośnym (ze wzorem w jodełkę czy w diament) oraz jedwab. Tkaniny w splocie skośnym są nieco trudniejsze do wykonania niż te w splocie płóciennym, a także są bardziej elastyczne, a odzież szyta z nich lepiej się układa. Dodatkowo, osoby bogatsze mogą sobie pozwolić na materiały w intensywniejszych kolorach – czerwone, zielone, niebieskie czy nawet czarne, choć tu warto zwrócić uwagę, czy dany odcień można uzyskać przy farbowaniu naturalnymi barwnikami. Osoby odtwarzające bogatą warstwę społeczną mają do dyspozycji materiały tkaniny cena których niegdyś była znaczna, jednak obecnie wygląda to zupełnie inaczej – cena wełny w splocie skośnym jest na przykład zbliżona do tej zwykłej. Sprawia to, że sami nie musimy być milionerami, by na imprezach historycznych nosić się „na bogato”, jednak warto kupować przede wszystkim materiały, które są historycznie poprawne.

Rekonstruktorzy zwracają w czasie zakupów szczególną uwagę na jakość materiału – nie powinno w nim być żadnych sztucznych domieszek. Tkaniny powinny mieć też właściwy kolor, a także splot. Wiele osób związanych z rekonstrukcją samodzielnie próbuje tkania materiałów czy innych elementów codziennego stroju, na przykład krajek na paski i obszycia. Dzięki temu ich stroje mogą wyglądać jeszcze lepiej i być bardziej poprawne pod względem historycznym.