Kiedy będzie najlepszy moment na zakup domu?


Jeszcze do niedawna jedyną przesłanką, która mogłaby zwiastować spadki cen była pandemia. Faktycznie, COVID na krótki czas gwałtownie wstrzymał oddech na rynku nieruchomości. Klienci zainteresowani zakupem domu lub mieszkania odkładali na później decyzje zakupowe z nadzieją, że ceny momentalnie spadną w dół, a im uda się upolować prawdziwe okazje. W kolejnym akapicie opowiadam o tym, dlaczego ceny nieruchomości muszą spaść i kiedy najkorzystniej będzie wykonać zdecydowany ruch w kierunku inwestycji.

Dlaczego ceny domów i mieszkań muszą spaść?

wolnostojący dom na sprzedaż na kaszubachMyślę, że każdy z nas pamięta ogromny kryzys gospodarczy, który miał miejsce w 2008r. Jego skutki ciągnęły się aż do 2015r. W przeciwieństwie do giełdy, rynek mieszkaniowy nie cechuje się tak dużą dynamiką. Analizując sytuację z poprzednich lat, możemy wywnioskować, że w niedługim czasie z pewnością będziemy mogli zaobserwować przysłowiową powtórkę z rozrywki. Już teraz możemy zauważyć na rynku problemy ze znalezieniem kupców czy najemców. W ostatnim czasie odnotowano jednak diametralny wzrost w zakresie zainteresowania zakupem działek. Wskaźnik liczby zapytań w II kwartale 2020r. oscylował na poziomie 128,2% w odniesieniu do tego samego okresu z 2019r. Równie dużą popularność zyskują także domy. Szacuje się, że nieruchomości  takie jak wolnostojący dom na sprzedaż na Kaszubach, cieszą się ponad 30% większym powodzeniem, niż w roku ubiegłym. Z uwagi na majaczący na horyzoncie lockdown, własny dom z kawałkiem ogródka jawi nam się niczym american dream w dobie zbliżającej się drugiej fali pandemii. Czynnikiem decydującym o tym, jak kształtują się aktualne trendy na rynku jest jednak tzw. cykl koniunkturalny, na który składa się wiele czynników. Być może w naszej okolicy znajdują się całkiem dobrze prosperujące biznesy, które w przeciwieństwie do innych przedsiębiorstw, szukających oszczędności właśnie w tym okresie odnotowują przyrost zysków.

Szansy na atrakcyjne okazje w obrębie rynku nieruchomości możemy upatrywać w nowo podejmowanych inwestycjach. Szacuje się, że w najbliższym czasie na rynek trafi blisko 11 tysięcy nowych mieszkań, co pozwala nam zbliżyć się do wyniku z roku ubiegłego. Czy dzięki temu możemy liczyć na powrót pozytywnych nastroi na rynku konsumenckim? Jedno jest pewne- zainteresowanie zakupem domów i mieszkań na pewno nie spadnie, jednak na perełki cenowe będziemy musieli jeszcze trochę poczekać