Jak posługiwać się spawarką do aluminium?


Cyrkoniowy wolfram może przenosić więcej prądu niż czyste elektrody wolframowe. Inną przydatną wskazówką do spawania prądem przemiennym jest użycie tępej końcówki – łuk ma tendencję do błądzenia wokół szpiczastego czubka. Chociaż niewielkie wstępne podgrzewanie jest dobre, zbyt duże wstępne podgrzewanie może pogorszyć mechaniczne właściwości aluminium.

Podgrzewanie nie eliminuje ograniczeń spawarki TIG magnum

spawarka tig magnumJak wspomniano wcześniej, ostatnia obróbka cieplna stopów obrabialnych cieplnie wynosi 200 ° C, więc jeśli operator podgrzeje aluminium do 175 ° C i utrzyma temperaturę w tym zakresie podczas spawania, właściwości mechaniczne aluminium zostaną zmienione. W przypadku stopów nie poddających się obróbce cieplnej, takich jak seria 5000, jeśli operator utrzymuje temperaturę nawet w zakresie 100 ° C – może wyczuć materiał na pękanie korozyjne naprężeniowe. W większości przypadków pewne wstępne podgrzewanie jest dopuszczalne w celu wysuszenia wilgoci z dala od kawałka, ale podgrzewanie wstępne powinno być ograniczone. Wielu niedoświadczonych spawaczy aluminiowych używa podgrzewania jako kuli. Ponieważ sprzęt do spawania taki jak spawarka tig magnum musi działać z większą wydajnością, wielu uważa, że ​​podgrzewanie pomaga wyeliminować ograniczenia sprzętu, ale tak nie jest. Aluminium ma niską temperaturę topnienia w porównaniu do stali. Z powodu tej niskiej temperatury topnienia wielu operatorów uważa, że ​​do spawania aluminium potrzebują jedynie lekkiego sprzętu. Ale przewodność cieplna aluminium jest pięciokrotnie większa niż stali, co oznacza, że ​​ciepło rozprasza się bardzo szybko. Dlatego prądy spawalnicze i napięcia do spawania aluminium są wyższe niż w przypadku stali, więc operatorzy faktycznie potrzebują cięższych urządzeń do aluminium. Podczas spawania operator ustawia naprężenia szczątkowe w pobliżu spoiny, ponieważ stopiony materiał kurczy się podczas zestalania.

Ponadto, gdy operator bierze tę spawaną strukturę i zaczyna usuwać materiał przez obróbkę skrawaniem, ma on tendencję do zniekształcania i tworzenia niestabilności wymiarowej. Aby tego uniknąć w aluminium, operatorzy wykonują odprężanie, ogrzewając materiał wystarczająco gorący, aby umożliwić atomom aluminium poruszanie się.